3 İpucu İle Günlük Protein İhtiyacınızı Rahatça Karşılayın

Paylaş:

Proteinler kas inşa edebilmeniz, mevcut kas kütlenizi koruyabilmeniz ve diğer önemli vücut fonksiyonlarının sağlıklı çalışabilmesi için en önemli makro besindir. Protein eksikliği yaşadığınızda cilt problemler, kas kaybı, performans sorunları gibi ciddi olumsuz yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. 

Başta sporcular olmak üzere her insanın proteine ihtiyacı vardır ve bu protein ihtiyacı ortalam normal bir insan için kilo başına 0.8 gramdır. Bu profesyonel sporcularda çok daha yukarıdadır ve bu ihtiyaç oranını tam belirleyebilmek için bize danışmanız gerekiyor.

Proteini her gün aynı kaynaktan almayın.

Proteinin bol olduğu besin çeşidi çok fazladır, örneğin her gün tavuk yemek tavuk yemeklerinden sıkılmanızı ve yaptığınız sporu işkence haline getirmenize sebep olabilir. 

Kendinize haftalık protein dolu yemek programı hazırlayın, pazartesi tavuk ise salı kırmızı et, çarşamba balık vs. bu besinlerle ilgili çeşitli tarifleri youtube’da bulun ve kendinize protein dolu lezzetli bir öğle – akşam yemeği hazırlayın. Bu sayede hangi yiyeceğin size iyi geldiğini hangi yiyeceğin sizi rahatsız ettiğini de keşfedebilirsiniz.  

Protein sadece etlerde bulunmaz.

Protein denince aklımıza hemen hayvansal ürünler veya et grubu geliyor, aslında protein açısından zengin çok fazla bitkisel kaynak vardır ve özellikle vegan sporcular için bu inanılmaz bir seçenektir. 

Bunlar arasında nohut, fasulye, kinoa, buğday proteini gibi ürünler yer alır. Arada et grubundan uzaklaşmak istediğinizde ve proteinsiz kalacağınızı düşündüğünüzde bu bahsettiğimiz gıdaların yer aldığı bir beslenme programı hazırlarsanız protein eksikliği yaşamamış olursunuz.

Hesaplarınızı iyi yapın.

Profesyonel bir sporcuysanız protein, karbonhidrat gibi aldığınız makro besinlerin miktarını iyi takip etmeniz gerekir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kas kütlenizin yoğunluğuna göre değişen kilo başına almanız gereken miktarı doğru hesaplamanız kas gelişimi için çok önemli bir rolü var.

Günlük protein ihtiyacınızın çok üzerinde bir alım yaparsanız böbreklerinizde sorunlar yaşamaya başlarsınız.

Destek almaktan çekinmeyin.

Protein barlar veya protein tozları gibi destekleri almak size zarar vermez, tabi her ürün ya da her marka için geçerli bir durum değil. Ayrıca fıstık ezmesi, kuruyemiş gibi ek gıdalarda da yüksek protein vardır. Gün içinde ara öğün niyetine bu takviyeleri almanız günlük ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olacaktır.

Belli başlı markaların sattığı zararlı yağlar içeren fıstık ezmesi veya çok yağlı kuruyemişler gibi gıdalardan alacağınız proteinin yanında zararlı yağları ve zararlı karbonhidratları da vücudunuza almış olursunuz, kısacası vücudunuza iyilik yapmak isterken kötülük yapmaktan kaçının ve takviye veya bu tarz gıda seçiminde dikkatli olun.

Eğer daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa ve nereden başlayacağınızı, nasıl ilerleyeceğinizi bilmiyorsanız bizimle iletişime geçin. 🙂

Benzer konular..